Cink je neophodan mineral koji je odgovoran za brojne funkcije u našem organizmu i pomaže podsticaju aktivnosti mnogih enzima.
Naše telo nije sposobno da sintetiše ovaj mineral, pa je potrebno da ga unosimo u dovoljnim količinama kroz hranu. Neophodna je samo mala količina cinka da bi se pokazali njegovi benefiti. Preporučeni dnevni unos kod žena je 8mg, a kod muškarca 11mg cinka.
Obzirom da se cink nalazi u mnogim namirnicama, izbalansiranom i zdravom ishranom možemo zadovoljiti dnevne potrebe za ovim mineralom. Ukoliko neko nije u mogućnosti da se hrani zdravo, postoje različiti suplementi i dodaci ishrani.
Do nedostatka cinka u organizmu može doći veoma lako, a taj nedostatak može dovesti do oslabljenog imuniteta. Takođe, manjak cinka može povećati osetljivost organizma na infekciju i pogoršati tok bilo koje infekcije, kada do nje dođe.
Takođe, selen i bakar u kombinaciji sa cinkom daju imunitetu veliku snagu. Što znači da je odgovarajuća ishrana od suštinskog značaja za normalnu funkciju čitavog organizma.
Prednosti cinka:
Cink reguliše imunološke funkcije – Nedostatak cinka može ozbiljno ugroziti imuni sistem i organizam može postati osetljiv na razne infekcije.
Cink pomaže u zarastanju rana – On igra važnu ulogu u održavanju strukture kože
Cink u lečenju prehlade – Pojačani cink u ishrani može veoma skratiti trajanje prehlade i ublaži simptome.
Plodnost i cink – Utvrđeno je da su osobe koje unose cink znatno plodnije.
Cink kao saveznik u učenju – Cink u ishrani ima veliki značaj na to kako neuroni komuniciraju jedni sa drugima i utiču na to kako pamtimo i učimo.
Znakovi koji ukazuju na nedostatak cinka:
- Dijareja
- Slab imunitet
- Sporo zarastanje rana
- Gubitak apetita
- Anemija
- Ekcem
- Poremećaj raspoloženja ili depresija
- Problemi sa plodnošću
- Proređena kosa
- Suva koža
Ozbiljan nedostatak cinka je retka pojava , najčešće se javlja kod osoba sa genetskim mutacijama i onih koji konzumiraju određene imunosupresive ili velike količine alkohola. Takođe, do nedostatka cinka može da dođe usled brojnih zdravstvenih problema. Ozbiljan nedostatak obično je praćen sledećim simptomima
- Oštećen rast i razvoj
- Kožni osip
- Zakasnela polna zrelost
- Teško zarastanje rana
- Problemi u ponašanju
- Hronična dijareja
Međutim, prekomereni unos cinka može biti štetan i izazvati:
- Mučninu i povraćanje
- Proliv
- Grčeve u stomaku
- Glavobolju
- Manjak dobrog holesterola
- Gubitak apetita
- Oslabljen imunitet
Takođe, neumeren unos cinka može dovesti do poremećaja apsorpcije gvožđa i bakra.
Hrana sa najvećim izvorom cinka
- Jaja
- Meso
- Školjke
- Mlečni proizvodi
- Mahunarke
- Određeno povrće
- Orašasti plodovi
- Žitarice od celog zrna
- Semenke
- Crna čokolada
Unošenje cinka kroz zdravu ishranu je bolje rešenje od suplemenata, jer se u određenim namirnicama nalaze drugi minerali i
hranljive materije neophodne za zdravlje čitavog organizma.
Međutim, ako dođe do problema koji su nastali zbog ozbiljnog manjka cinka, suplementi koje lekar odobri mogu biti odlično rešenje za nadoknadu.